KUHARICA ZA BEBE 2
Napomene:
- Pri pripremi dječje hrane osobitu pažnju treba posvetiti higijeni jer je dječji organizam vrlo osjetljiv i podložan infekcijama.
- Voće i povrće prije pripreme dobro operite, ogulite i pažljivo odstranite sve sjemenke i koštice.
- Pri pripremi mesa i ribe pažljivo očistite sve, pa i najsitnije kosti, koščice, hrskavicu, kožu i masnoću.
- Za pripremu dječje hrane koristite samo svježe ili zamrznuto povrće. Nemojte koristiti konzervirano povrće jer sadrži natrij i aditive.
- Za krutu hranu nikad ne koristite bočicu jer se beba može zagrcnuti.
- Ne otapajte zamrznuto meso na sobnoj temperaturi. Neka se meso postupno otopi u hladnjaku i pripremite ga čim je dovoljno omekšalo.
- Meso, riba i jaja za dječju prehranu uvijek moraju biti dobro termički obrađeni. Mariniranu hranu i sirovo meso nikad ne nudite djetetu.
- Pazite da sirova hrana ne dođe u kontakt s već pripremljenom, termički obrađenom hranom jer sirova hrana sadrži bakterije.
TEHNIKE PRIPREME HRANE
KUHANJE: Kuhanje je najjednostavniji način pripreme hrane. Prednosti su mu što škrob kuhanjem postaje lakše probavljiv, vlakna iz povrća i mesa omekšaju, a štetni sastojci (nitrati, pesticidi) se ispiru u tekućinu od kuhanja (stoga nabavljajte namirnice iz eko uzgoja da biste mogli koristiti tekućinu u kojoj se npr. povrće kuhalo).
Nedostatak mu je što se takvom pripremom gubi velik dio vitamina i minerala topljivih u vodi (namirnice uvijek kuhajte u manjoj količini kipuće vode i dolijevajte po potrebi).
KUHANJE NA PARI: Kuhanje na pari je najbolji način kuhanja jer se očuva najviše vrijednih, hranjivih sastojaka, a i prirodni okus hrane ostaje sačuvan. Posude za kuhanje na pari imaju dvostruko dno. U donjem dijelu se nalazi voda, a namirnice se stavljaju u gornju, rešetkastu posudu. Pazite da razina tekućine bude dovoljna kako ne bi isparila tijekom kuhanja. Namirnice stavite tek kad tekućina zakuha i ne zaboravite staviti poklopac.
PIRJANJE: Laganim pirjanjem na nižoj temperaturi zadržavaju se hranjivi sastojci jer se hrana kuha u vlastitom soku. U posudu ulijte malo vode, tek toliko da prekrije dno. Pustite da zavri, dodajte povrće, poklopite i pirjajte uz povremeno miješanje. Sokovi koje ispuštaju same namirnice ukusni su i bogati vitaminima i mineralima. Masnoću je najbolje dodati već kuhanoj hrani (termičkom obradom, masnoća mijenja strukturu i oslobađa štetne spojeve).
PEČENJE: Pečenjem se, uz kuhanjem na pari, zadržava najviše vrijednih sasatojaka hrane.
Pečenje izvlači slatkoću i daje bolji okus namirnicama. Ako pripremate meso, najbolje ga je peći u vlastitom soku u vrećicama za pečenje.
RECEPTI:
PEČENE JABUKE, KRUŠKE, MARELICE, BRESKVE, ŠLJIVE (6 +)
Jabuke temeljito operite, ogulite i izdubite sredinu. Složite ih u vatrostalnu posudu i zalijte s malo vode (za 8+ u udubinu možete staviti tanki listić maslaca). Pecite na 220°C oko 45
min ili dok jabuke ne omekšaju. Ohladite ih, izrežite na tanke ploške i zgnječite u kašicu.
Na isti način možete ispeći kruške, a marelice, breskve i šljive pečete na jednak način, ali kožicu odstranjujete kad je voće pečeno.
AVOKADO (6+)
Odlična namirnica za dječju prehranu jer ne sadrži natrij ni kolesterol. Jednostavno ga se priprema, lako je probavljiv i dobro se podnosi.
Birajte plodove čvrste na dodir koji se tek malo ulegnu na pritisak. Ne kupujte avokado čija je kora oštećena ili ima tamne mrlje. Nije ga potrebno kuhati.
Avokado ogulite, raspolovite i izvadite košticu. Razrežite mesni dio avokada na manje komade i zgnječite ga vilicom (izmiksajte). Za rijeđu kašicu dodajte malo majčinog ili adaptiranog mlijeka ili vode.
KAŠICA OD MRKVE I SLATKOG KRUMPIRA (6+)
Sastojci: 2 mrkvice
1 manji batat (slatki krumpir)
par kapi maslinovog ulja
Povrće operite, ogulite i narežite na manje komade. Kuhajte na pari ili u malo vode dok ne omekša. Kuhanom povrću dodajte ulje, dobro promiješajte i propasirajte u kašicu željene gustoće. Na isti način možete pripremiti i kašicu od jabuke i slatkog krumpira.
KAŠICA OD KRUŠKE I JABUKE S KEKSIMA (8+)
Sastojci: 1 kruška
1 jabuka
1/2 šalice zdrobljenih keksa
1/2 šalice majčinog ili adaptiranog mlijeka
Voće operite, očistite, narežite na ploške i kuhajte dok ne omekša. Mlijeko malo zagrijte, prelijte preko keksa i pustite da keksi malo omekšaju. Kuhano voće izmiksajte, dodajte razmočene kekse i sve izradite u jednoličnu kašicu. Na isti način možete pripremiti kašicu s keksima i drugim voćem.
2 šalice povrća po izboru, očišćenog i narezanog na manje
komade (tikvice, mahune, grašak, cvjetača, mrkva,
krumpir...)
Po želji se može dodati još tekućine u kojoj se kuhalo, malo kuhane riže ili neke druge žitarice odnosno malo tjestenine (ovisno o dobi djeteta).
1 žumance
1 žličica maslinovog ulja
malo mlijeka
Sastojci: 1 filet pilećih prsa
- pripremati samo listove jer se najviše oksalne kiseline nalazi u peteljkama
- kuhati špinat na pari ili u vrlo malo kipuće vode
- baciti vodu u kojoj se kuhao špinat jer je zasićena nitratima (nakon toga špinat dobro ocijedite i istisnite suvišnu tekućinu)
- špinat pripremati uvijek neposredno prije konzumiranja jer se, jednom termički obrađen, špinat ne smije ponovno zagrijavati
- dobro ga je pripremiti s mlijekom ili vrhnjem jer se oksalna kiselina veže s kalcijem iz mlijeka i stvara netopivi spoj koji se izlučuje iz organizma